Oddłużanie
Konstrukcja prawna upadłości konsumenckiej podporządkowana jest oddłużeniu niewypłacalnej osoby fizycznej. Zgodnie z Ustawą Prawo Upadłościowe postępowanie wobec osób fizycznych należy prowadzić również tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego. Ustawodawca przyjął dwa modele oddłużenia. Po pierwsze, umorzenie zobowiązań może mieć miejsce na mocy postanowienia sądu. W tym modelu wola wierzycieli co do umorzenia zobowiązań dłużnika nie ma żadnej mocy sprawczej. Sąd może umorzyć zobowiązania dłużnika wbrew woli wszystkich albo większości wierzycieli – upadłość konsumencka.
Po drugie, oddłużenie może mieć miejsce na mocy układu konsumenckiego przewidującego umorzenie części zobowiązań, przyjętego przez większość wierzycieli. Przy czym układ może zostać zawarty po ogłoszeniu upadłości, albo – bez ogłaszania upadłości dłużnika – w postępowaniu o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli – układ konsumencki (restrukturyzacja).
Upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka umożliwia osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (lub byłym przedsiębiorcom) przeprowadzenie postępowania zmierzającego do umorzenia zadłużenia. Ogłoszenie upadłości jest możliwe wyłącznie wobec osób niewypłacalnych, a więc takich które nie są w stanie regulować swoich zobowiązań (często spłacają jedynie część zadłużenia lub nie spłacają zadłużenia w ogóle). W takiej sytuacji osoba może złożyć wniosek upadłościowy, który rozpoczyna proces upadłości. Po ogłoszeniu upadłości majątek konsumenta obejmuje w zarząd syndyk, który dąży do jego spieniężenia. Ustala wszystkich wierzycieli i weryfikuje wierzytelności. Sąd upadłościowy obecnie nie bada przyczyny niewypłacalności dłużnika na etapie składania wniosku. Przyczyny niewypłacalności sąd upadłościowy bada dopiero przy ustalaniu planu spłaty wierzycieli. Wobec tego osoby zadłużone, które doprowadziły do niewypłacalności świadomie i z własnej winy, mogą obecnie uzyskać postanowienie o upadłości konsumenckiej. Przyczyny niewypłacalności będą miały jednak znaczenie przy ustalaniu planu spłaty wierzycieli oraz przy decydowaniu przez Sąd o umorzeniu zobowiązań upadłego, niewykonanych w postępowaniu upadłościowym. Po zakończeniu wskazanych czynności przez syndyka, sąd podejmuje decyzję co do dalszego toku postepowania. Jeśli z uwagi na sytuację osobistą lub majątkową dłużnik nie jest w stanie choćby w części spłacać wierzycieli w ramach planu spłaty, sąd może umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty, co kończy proces oddłużenia. Jeśli sąd stwierdzi, ze upadły ma możliwość częściowej spłaty zobowiązań, po uwzględnieniu niezbędnych, comiesięcznych wydatków upadłego, ustali plan spłaty wierzycieli, przy czym zasadniczo okres spłaty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy. W przypadku ustalenia, że upadły sam doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż 36 miesięcy ani dłuższy niż 84 miesiące. Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli, co definitywnie kończy proces oddłużenia.
Układ konsumencki (restrukturyzacja)
Alternatywą dla upadłości konsumenckiej jest zawarcie układu z wierzycielami na zgromadzeniu wierzycieli bez ogłaszania upadłości. Takie rozwiązanie jest proponowane dłużnikom, którym zależy na zachowaniu składników majątkowych, a jednocześnie mają wystarczające możliwości zarobkowe, aby spłacać wierzycieli na akceptowalnych dla nich warunkach. Na mocy układu z wierzycielami dochodzi do restrukturyzacji zobowiązań dłużnika, dlatego układ konsumencki często nazywany jest restrukturyzacją konsumencką. Układ przypomina umowę cywilną, na podstawie której dokonywane są zmiany w treści stosunku prawnego łączącego obie strony. Zyskuje on moc prawną dopiero po zatwierdzeniu przez sąd.
Wypełnij krótki formularz i zacznij życie od nowa!
Zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc lub czy Twój przypadek nadaje się do oddłużenia?
Nie czekaj więcej sprawdź to!
Napisz do nas wiadomość!
Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości!
Postaraj się precyzyjnie opisać swoją sprawę wskazując na wysokość swojego zadłużenia, jego pochodzenie, wysokość dochodów oraz inne informacje, które uważasz za istotne
Zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc lub czy Twój przypadek nadaje się do oddłużenia?
Nie czekaj więcej sprawdź to!
Napisz do nas wiadomość!
Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości!